Energia słońca
Wykorzystaj energię słońca w swoim domu
Czy można zbudować dom, który będzie czerpał energię wyłącznie ze słońca? Dzięki nowoczesnym technologiom te marzenia stają się realne. Wykorzystując panele słoneczne oraz kolektory solarne jesteśmy w stanie zredukować zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną nawet ośmiokrotnie. W jaki sposób energia słońca zmienia współczesne budownictwo?
…
Czerp ciepło ze słońca
Kolektory solarne wykorzystywane są przede wszystkim do konwersji energii słonecznej w energię cieplną, niezbędną do podgrzania wody w budynku mieszkalnym. Dodatkowo solary wspomagają pracę centralnego kotła grzewczego, co pozwala zmniejszyć zużycie paliw kopalnianych, a przede wszystkim zredukować rachunki za ogrzewanie niemalże o połowę. Kluczem do osiągnięcia jak najlepszych efektów są profesjonalne i nowoczesne systemy solarne, które czerpią energię z niemalże każdego promienia słońca. Podczas wyboru kolektora należy więc zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia oraz stopień absorpcji energii słońca.
Technologia w zgodzie z naturą
Obecnie na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje kolektorów – płaskie oraz próżniowe. W obu rodzajach urządzeń ciecz, która płynie w rurkach znajdujących się w kolektorze podgrzewa się na skutek promieniowania słonecznego, a po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, zgromadzone ciepło zostaje wykorzystane do podgrzania wody użytkowej. Istnieje również możliwość, aby połączyć kolektor z kotłem centralnego ogrzewania i wówczas wykorzystać go jako narzędzie współpracujące z urządzeniem grzewczym.
Korzyści z wykorzystania systemów solarnych
Oszczędności – szacuje się, że wykorzystanie systemów solarnych pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie wody nawet o 70%, a w trakcie chłodnych miesięcy, poprzez połączenie kolektora z systemem centralnego ogrzewania, ograniczyć koszt tradycyjnej energii ponad dwukrotnie.
Troska o środowisko – energia słońca to jedno z najpopularniejszych, odnawialnych źródeł energii. Wykorzystując systemy solarne w budownictwie, możemy znacznie ograniczyć zużycie paliw kopalnianych i tym samym zmniejszyć ilość szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery.