Energia solarna
Energia solarna – najważniejsze fakty
Energia solarna to nie tylko ogrzewanie wody użytkowej. To nawet nie tylko ogrzewanie. Pozyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego nazywa się konwersją fototermiczną i rzeczywiście jest najpopularniejszym sposobem wykorzystania energii solarnej – stosuje się ją najczęściej do:
- ogrzewania wody użytkowej
- ogrzewania wody basenowej
- wspomaganie centralnego ogrzewania
- klimatyzowanie budynków
To ostatnie jest zastosowaniem mało intuicyjnym, ale mimo to bardzo popularnym. Przy obecnym kierunku rozwoju technologii energetycznych odrobinę paradoksalnie brzmiące chłodzenie słoneczne będzie w najbliższym czasie odgrywać coraz większą rolę – obecnie jest to jedno z najefektywniejszych sposobów wykorzystania kolektorów słonecznych.
Alternatywne sposoby wykorzystania energii solarnej
Poza tą najpopularniejszą konwersją fototermiczną (a więc światła w ciepło), istnieją rozmaite inne sposoby wykorzystania energii solarnej, tak jak:
- konwersja fotowoltaiczna
- konwersja fotochemiczna
- termoliza wody
- wieże słoneczne
Konwersja fotowoltaiczna to bezpośrednia zamiana energii solarnej na prąd, a więc zastosowanie również bardzo popularne. Efekt fotowoltaiczny odkrył w 1839 roku Francuz Antoni Bequerel – odkrycie to to podstawa zasilania między innymi kalkulatorów, zegarków elektronicznych, fotoradary, sztuczne satelity, jachty żaglowe, czy wozy kempingowe.
Konwersja fotochemiczna nie jest obecnie wykorzystywana w technologii – to znana nam ze szkoły fotosynteza, zachodząca w organizmach żywych. Termoliza wody to termiczny rozkład pary wodnej na wodór i tlen, a wieże słoneczne to błyskotliwe połączenie kolektora słonecznego, komina i turbiny połączonych w instalację produkującą energię elektryczną na skalę przemysłową.
To więcej, niż bagatelna ciekawostka, pamiętajmy więc o tych zastosowaniach, kiedy następnym razem w towarzystwie pojawi się temat energii solarnej.