parallax background

Kolektory próżniowe

Charakterystyka kolektorów próżniowych

Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń, które mają za zadanie konwertowanie energii słonecznej na energię cieplną, niezbędną do podgrzania wody użytkowej. Zaawansowane technologicznie kolektory solarne pełnią jednocześnie rolę pomocniczą w systemach centralnego ogrzewania. Najpopularniejsze, dostępne na rynku solary, to kolektory płaskie oraz kolektory próżniowe. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być podyktowany m.in przez architekturę budynku na jakim zostaną umieszczone kolektory oraz stopniem nasłonecznienia regionu.

Budowa kolektora próżniowego

Kolektor próżniowy zbudowany jest z rur szklanych, wypełnionych próżnią. Właśnie dlatego bardzo często kolektory te określane są jako rurowo-próżniowe. Wewnątrz każdej rury znajduje się absorber, który pochłania promienie słoneczne. Ciepło z absorberów zostaje przekazane do miedzianych rurek, wypełnionych glikolem. W związku z tym, że glikol jest czynnikiem grzewczym, to on przekazuje ciepło do dalszych części instalacji, ogrzewając wodę użytkową lub wspomagając pracę kotłów grzewczych.

Dlaczego warto wybrać kolektor próżniowy?

Kolektory próżniowe, choć nieco droższe od kolektorów płaskich, mają szereg zalet, dzięki którym jest to coraz częściej wybierany typ systemów solarnych.

  • Łatwy montaż i naprawa

Kolektory próżniowe są wyjątkowo lekkie, dlatego można je bez trudu zamontować na wszystkich rodzajach dachów budynków mieszkalnych. Sprawdzą się zarówno na dachu, jak również zainstalowane w pionie – na elewacji. W przypadku awarii nie ma potrzeby, aby rozkładać cale urządzenie,  najczęściej wystarczy po prostu wymienić pojedynczą rurę.

  • Wysoka skuteczność

Solary próżniowe absorbują bardzo dużą ilość promieniowania słonecznego, ze względu na niewielkie straty ciepła. Z tego powodu, sprawdzają się nawet w trakcie pochmurnych dni oraz okresów jesienno-zimowych, kiedy stopień nasłonecznienia jest znacznie niższy. Pomimo, że kolektory próżniowe są szczególnie narażone na zły wpływ czynników atmosferycznych (zwłaszcza gradu), pozostają efektywne nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spada znacznie poniżej zera.

  • Wspomaganie systemu centralnego ogrzewania

Kolektory próżniowe są zalecane w instalacjach, które mają nie tylko podgrzewać wodę użytkową, lecz także wspomagać pracę kotłów grzewczych.