parallax background

Ogrzewanie solarne dla Twojego domu

Ogrzewanie solarne dla Twojego domu

Powszechną opinią jest przekonanie, że w polskich warunkach ogrzewanie słoneczne, a więc inwestycja w kolektory słoneczne, jest inwestycją nieopłacalną. Uważa się, że klimat w Polsce jest zwyczajnie zbyt chłodny, słońca jest za mało, a poza tym ogrzewanie słoneczne i tak przecież nie jest w stanie dostarczyć całej energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Przyjrzyjmy się tym zarzutom fachowo i obiektywnie:

Przeciwko ogrzewaniu słonecznemu #1: Klimat za chłodny, słońca za mało

Współczesne technologie pozwalają znacząco zmniejszyć wpływ czynnika temperaturowego na wydajność kolektorów słonecznych. Bezpośrednią odpowiedzią na ten problem są kolektory próżniowe. Próżnia zastosowana w tych kolektorach, dzięki swoim właściwościom izolacyjnym, minimalizuje oddawanie ciepła z powrotem do otoczenia i maksymalizuje zbieranie ciepła przez kolektor.

Przeciwko ogrzewaniu słonecznemu #2: Niewystarczająca wydajność do zaspokojenia potrzeb energetycznych

Przy dobrze dobranej do warunków, nowoczesnej instalacji słonecznej, ogrzewanie słoneczne w okresie niezimowym jest w stanie dostarczyć nawet 80-90% energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody użytkowej. W najcieplejszych miesiącach liczba ta rośnie nawet do 100%. W okresie chłodniejszym zaledwie 2-3 godziny słońca w trakcie dnia to kilka stopni więcej w zbiorniku – to rzeczywiście niewystarczające jako jedyna metoda ogrzewania, ale to zawsze kilka stopni mniej do dogrzania poprzez droższe (prąd) i bardziej uciążliwe (kotły) metody tradycyjne.